مرتضی مهرابی

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

جلسه 14

در این صفحه به معرفی ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی میپردازیم و در ادامه یک جلسه را به آموش هرکدام اختصاص می دهیم. توجه شود که تمام ابزارهای مناسب کیورد ریسرچ (حتی آنهایی که در این جلسه گفته نشدند) در جلسات بعدی آموزش داده می شوند.

از برخی ابزارهای مناسب جهت استخراج کلمات کلیدی می توان به KWFinder، Keywordtool.io، Keyword Planner و … اشاره کرد که تمام آنها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 • هاست دانلود

آپدیت ها

1 استخراج کیورد از پیشنهادات سرچ گوگل

2 یافتن کلمات کلیدی سایت رقیب

3 آموزش کار با kwfinder

4 خلاصه آموزش kwfinder

5 آموزش کار با keywordtool.io

6 آموزش Google Keyword Planner

7 تحقیق کلمه کلیدی در گوگل سرچ کنسول (GSC)

8 آموزش سایت Answer the Public

9 آموزش تحقیق کلمات کلیدی با SEMRush

10 آموزش استفاده از گوگل ترندز

عنوان ها

یکی مهم ترین مراحل فرایند سئو، استخراج کلمات کلیدی است که اگر با دقت و به درستی انجام شود، در آینده نتایج مطلوب تری را به دست می آوریم. استفاده از ابزارهای کیورد ریسرچ برای استخراج کلمات کلیدی یک سایت موجب می شود در زمان کمتری به دیتای مفیدی دست پیدا کنیم. ما در این جلسه از آموزش سئو قصد داریم تا مهم ترین و بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی را شرح دهیم. با ما همراه باشید.


ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

طوفان فکری (Brainstorm)

طوفان فکری می تواند به صورت فردی و یا گروهی انجام شود. برای این کار ابتدا با مطرح کردن مسئله مورد نظر، هر چیزی که در آن مورد به ذهن مان می رسد را یادداشت می کنیم و آنها را مورد پردازش قرار می گیریم.

انجمن ها (Forums)

کاربران در انجمن ها سوالات و چالش هایی که با آن مواجه می شوند را مطرح می کنند؛ بر همین اساس با بررسی فروم ها می توان به موضوعاتی دست پیدا کرد که با توجه به اینکه نیاز کاربران است، ارزش وقت گذاشتن و هزینه کردن را دارند.

شبکه های اجتماعی (Social)

در شبکه های اجتماعی هم مانند فروم ها، می توان به موضوعات کاربردی برای کاربران دست پیدا کرد.

پیشنهادات سایت ها یو جی سی (UGC Website Suggests)

در سایت های UGC (مانند آپارات، یوتیوب و…) که کاربران در آنها فعال هستند، می توان دیتای ارزشمندی را استخراج کرد و آنها را مورد پردازش قرار داد.

سایت Answer The Public

ابزار تحقیق کلمات کلیدی دیگر، سایت Answer The Public است که این سایت سوالات و مواردی را که کاربران جستجو می کنند را به ما نمایش می دهد. این سایت چندان در ایران کاربرد ندارد و بیشتر برای سایت های انگلیسی زبان است ولی باز در مواردی می توان از دیتای آن در وب فارسی هم استفاده کرد (خصوصا در حوزه تکنولوژی).

رقبا (Competitors)

ما با بررسی دسته بندی و لندینگ های اصلی سایت رقبا، می توانیم کلمات کلیدی مفیدی را استخراج کنیم.

برای استخراج کلمات کلیدی رقبا، می توانید به جلسه “یافتن کلمات کلیدی سایت رقیب” مراجعه کنید.

سایر ابزارهای کیورد ریسرچ

در ادامه سایر سایت ها و ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی را نام می بریم که در جلسات آینده مفصل در مورد هر کدام صحبت خواهیم کرد.

 • پیشنهادات گوگل (Google Suggests)
  • Search Related
  • Auto Completes
  • People Also Ask
 • سایت KW Finder
 • سایت تحقیق کلمات کلیدی KeywordTool.io
 • استفاده از Google Search Console برای استخراج کلمات کلیدی
 • استفاده از ابزار Keyword Planner گوگل
 • و…

این جلسه از آموزش سئو در مورد سایت ها و ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی، به پایان رسید. اگه با وجود توضیحاتی که داده ایم، هنوز هم سوالاتی ذهن شما را درگیر کرده است، در قسمت کامنت ها سوال خودتان را بپرسید تا به شما پاسخ داده شود. موفق و پیروز باشید.