مرتضی مهرابی

سئو صفحه اصلی سایت

سئو صفحه اصلی سایت گاها چالش برانگیز است، پاسخ به این سوال که آیا می توان کلیدواژه دیگری را هم در کنار اسم برند روی صفحه اصلی سئو کرد نقطه عطف سئو هوم است. در این مقاله سعی می کنیم موضوعات مرتبط با سئو صفحه اصلی را مورد بررسی قرار دهیم.

عنوان ها

مهم‌ترین و اولین صفحه‌ای که کاربران و خزنده‌های گوگل‌ آن را می‌بینند، صفحه اصلی سایت یا صفحه هوم است. رسالت اصلی این صفحه بولد کردن نام برند شما و انتقال اهداف کلی و استراتژی اصلی سایت است. به‌همین خاطر است که سئو کردن صفحه هوم هم اهمیت زیادی دارد. بالا بودن رتبه صفحه اصلی سایت، باعث بالاتر رفتن رتبه صفحات دیگر در دامنه شما می‌شود. همچنین بهینه‌سازی صفحه اصلی سایت، نرخ تبدیل شما را بیشتر کرده و سبب سودآوری بیشتر سایت می‌شود. 

چرا سئو صفحه اصلی مهم است؟

مختصر و مفید اگر بخواهیم بگوییم در واقع سئو صفحه اصلی به سه دلیل مهم است:

 1. اول اینکه صفحه اصلی سایت پربازدیدترین صفحه سایت است و معمولا کاربران بیشتری از آن بازدید می‌کنند. حتی در مواردی که این صفحه، صفحه لندینگ نیست، بازهم کاربران و به خصوص کسانی که می‌خواهند در مورد برند شما بیشتر بدانند یا از جدیدترین اقدامات سایت مطلع شوند، به صفحه اصلی مراجعه می‌کنند.
 2. از طرفی خیلی وقت‌ها سئوکار ترجیح می‌دهد که صفحه هوم را به صفحه لندینگ تبدیل کند و آن را برای یکی از کلمات پر رقابت سئو کند تا بتواند از پتانسیل آن صفحه بهره‌مند شود.
 3. دلیل سوم این است که مهم‌ترین و اصلی‌ترین صفحه هر سایت، همین صفحه اصلی است که روی نام برند سئو می شود. پس برای دستیابی به رتبه یک سئو، سئو صفحه هوم اهمیت زیادی دارد.

دو استراتژی برای صفحه هوم

همانطور که گفتیم، صفحه هوم پتانسیل بالایی دارد و به نسبت این ویژگی، معمولا دو استراتژی برای آن تعیین می‌شود.

بولد کردن نام برند و استفاده از پتانسیل صفحه هوم برای سئو یک کلید واژه

 1. در مورد بولد شدن نام برند، صفحه هوم سایت در مواردی که نام برند شاخص باشد و مشابه نداشته باشد، ذاتا این کار را می‌کند. مثلا صفحه اصلی سایت دیجی‌کالا به سادگی نام برند دیجی‌کالا را برای گوگل ارزش‌گذاری می‌کند. چرا که  هیچ سایت دیگری پیش از این صفحه، به این برند اعتبار نداده است. اما زمانی که از یک نام تکراری استفاده کنید و به‌عبارتی نام برند شما یونیک نباشد، کار کمی سخت‌تر می‌شود. مثلا زمانی که اپل تازه راه‌اندازی شده بود، با سرچ کردن نام اپل شما با سایت‌های مترجم زبان مواجه می‌شدید که اپل را به سیب ترجمه می‌کردند! به همین خاطر لازم بود که سایت‌ها، گوگل را متوجه مستقل بودن نام اپل بکنند. برای بولد کردن نام برند، سئو صفحه هوم سایت، بیشترین کمک را به سایت می‌کند (البته تمایلات کاربران و رفتارشان هم از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است)
 2. در مورد استفاده از پتانسیل صفحه هوم برای سئو یک کلید واژه، معمولا کارفرماها و وب‌مستران زیادی هستند که دوست دارند از پتانسیل صفحه هوم برای سئو کردن یک عبارت کلیدی استفاده کنند. مثلا مجموعه دیجی‌کالا علاوه بر نام برند روی کلید واژه “فروشگاه اینترنتی” هم سئو شده است. حالا سوال اینجاست که:

آیا همه سایت‌ها باید در صفحه هوم، یک کلید واژه را هم سئو کنند؟

خیر. ممکن است سایتی یک حوزه‌کاری مشخص نداشته باشد. مثلا یک سایت فروشگاهی که فعلا مشغول فروش عسل است و می‌داند که در آینده محصولات دیگر را هم به سایتش اضافه می‌کند، بهتر است سایت را با کلماتی مانند فروش عسل یا فروشگاه عسل، سئو نکند چرا که با این کار سئو شدن نام محصولات آینده سخت‌تر خواهد شد. اما در سایت‌هایی که تنها روی یک حوزه مشغول هستند، این کار مفید است. مثلا سایت دیجی‌کالا که تنها فروش آنلاین و اینترنتی دارد، با کلیدواژه فروشگاه اینترنتی هیچ چیز را از دست نداد. 

آیا اینکه صفحه اصلی یک کلید واژه داشته باشد، اتفاق مثبتی است؟

بله. این کار از نظر بحث آف‌پیجی تاثیرات خوبی دارد. چرا که علاوه بر اینکه کلیدواژه مربوطه راحت‌تر سئو می‌شود، صفحه هوم هم اعتبار بیشتری برای گوگل پیدا می‌کند. البته یک چالش به عنوان ui پیش می‌آید. معمولا ما وقتی یک لندینگ پیج داریم، به یک محتوا نیاز داریم. مثلا پایین هر دسته بندی محتوا وجود دارد که شاخص سئویی دارد و ما معمولا در هوم به یک محتوا نیاز داریم تا بستر سئو در آن چیده شود. اضافه کردن کلید واژه اختصاصی کمی سئو صفحه هوم را سخت‌تر می‌کند.

سئو صفحه اصلی شامل چه کارهایی می‌شود؟

برای سئو صفحه اصلی، تقریبا همان کارهایی را باید انجام دهید که در سایر صفحه انجام می‌دهید. این کارها عبارتند از:

 1. انتخاب عنوان مناسب: عنوان صفحه اصلی باید برای اطلاع رسانی مختصر و مفید هدف سایت به کاربران بهینه شود.
 2. چیدمان اصولی و استاندارد منوی سایت: این چیدمان باید طوری باشد که کاربر با صفحات مهم سایت، حداکثر سه کلیک فاصله داشته‌باشد. منوی قوی، نرخ خروج کاربر را هم کاهش می‌‌دهد.
 3. بهبود ظاهر صفحه اصلی: ظاهر صفحه، باعث رضایت بیشتر کاربر شده و ماندگاری او را افزایش می‌دهد که همین مورد در نهایت به بهبود تجربه کاربری و سئو سایت کمک می‌کند. 
 4. ایجاد محتوای بهینه برای صفحه اصلی: محتوای صفحه اصلی می تواند شامل آخرین خبرها، آخرین محصولات، آخرین پست‌ها یا محتوای متنی برای راهنمایی بهتر کاربر باشد. 
 5. توضیحات متا: یکی از پارامترهای سئو صفحه اصلی که در سئو کلی سایت تاثیر دارد، سئو توضیحات متا است که زمانی که کاربر نام سایت را در گوگل سرچ می‌کند، توضیحات متا را هم مشاهده می‌کند.
 6. لینک‌سازی صفحه اصلی: در این مرحله لینک سازی داخلی و خارجی انجام می‌شود که برای نشان دادن میزان اهمیت صفحه اصلی نسبت به صفحات دیگر سایت و همچنین ایجاد هدف برای لینک‌های خارجی کاربرد دارد.
 7. بهبود تگ H1: گام بعدی بهینه‌سازی هدینگ یک است. در صفحه اصلی تنها یک هدینگ 1 وجود دارد که باید به دقت انتخاب شود. این هدینگ شامل مهم‌ترین پیامی است که می‌خواهید به کاربر بدهید.
 8. انتخاب تصاویر: تصاویر جذابیت صفحه اصلی و ماندگاری کاربر را افزایش می‌دهد. تصاویر همچین برای دادن سیگنال‌های دیگر به خزنده‌های گوگل هم کاربرد دارند. سئو و انتخاب تصاویر باید با دقت و حساسیت بیشتری انجام شود.
 9. سرعت صفحه اصلی: سرعت سایت اهمیت زیادی دارد و این موضوع در صفحه اصلی دو چندان باید مورد توجه قرار بگیرد. سئوکار به کمک تجربه و اطلاعاتی که دارد، بهترین اقدامات را برای بهود سرعت صفحه اصلی انجام می‌دهد.
 10. بهینه کردن نسخه موبایل صفحه اصلی: می‌دانید که بیشتر کاربران به وسیله موبایل از سایت و محتوای داخل وب استفاده می‌کنند. بهبود تجربه کاربری به خصوص در  صفحه اصلی، برای بهبود سئو سایت، مفید است.
 11. و غیره

نظرات تخصصی

از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهم شد، همچنین به سوالات پاسخ خواهم داد.