مرتضی مهرابی

مدت زمان سئو

جلسه 4

در این جلسه به بررسی مدت زمان سئو سایت و عوامل موثر بر آن خواهیم پرداخت تا با تسلط به مراحل و عوامل تاثیرگذار بتوانیم زمان سئو سایتمان را منطقی محاسبه نماییم.

  • هاست دانلود
عنوان ها

زمانی که یک پروژه سئو شروع می شود، چیزی که برای کارفرمایان اهمیت دارد، مدت زمان سئو سایت و رسیدن به نتایج برتر است؛ اینکه ما بتوانیم یک زمان لازم برای سئو مشخص کنیم، به عوامل زیادی بستگی دارد که در این جلسه از آموزش سئو به آنها اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.


سئو سایت چقدر زمان میبرد؟

برای مشخص کردن زمان تقریبی برای سئو، عوامل متعددی تاثیر گذار هستند؛ با توجه به میزان بودجه، حوزه فعالیت، میزان رقابت و… ممکن است برای یک سایت در مدت سه ماه به نتیجه برسیم در حالی که برای سایت دیگر 6 ماه به بالا زمان نیاز داشته باشد.


عوامل موثر در زمان سئو سایت

تاریخچه وب سایت (Over Website History)

تاریخچه ی فعالیت های انجام شده بر روی سایت بسیار حائز اهمیت است. اینکه در گذشته چه کارهایی روی وب سایت انجام شده است؟ این کارها می توانند مثبت و یا منفی باشند!

اعتبار فعلی سایت ما (Our Website Current Authority)

ابزارهاییی مثل Ahrefs که می توانند آتوریتی را برای مان مشخص کنند، کمترین آتوریتی را صفر در نظر می گیرند؛ وقتی یک وب سایت صفر باشد و کار مثبتی روی آن انجام نشده باشد و روی آن کارهای منفی انجام شده باشد، آن وب سایت آتوریتی منفی دارد؛ در صورتی که سایت هایی مانند Ahrefs صفر را به ما نمایش می دهند.

بنابراین گذشته وب سایت برای اینکه سایت ما از نظر اعتباری در چه وضعیتی قرار دارد حائز اهمیت است. به واسطه این بررسی ما Current Authority یا همان اعتبار فعلی سایت مان را متوجه می شویم و می دانیم که در چه وضعیتی قرار گرفته ایم.

کلمات کلیدی رقابتی (Keywords Competition)

بعد از مشخص شدن اعتبار فعلی سایت، نوبت به مشخص کردن کیوردهایی می رسد که می خواهیم روی آنها فعالیت داشته باشیم؛ همیشه توجه کنید حجم بالایی از کیوردها را با هم سئو نکنید! برای کیوردهایی که تارگت اصلی ما هستند جداگانه یک اولویت را مشخص می کنیم؛ بعد از مشخص کردن تعداد محدودی کیورد به عنوان تارگت اولیه، به سراغ سایر مراحل می رویم.

اعتبار فعلی سایت رقبا (Current Competitors Authority)

بعد از مشخص شدن کیورد های تارگت مان، رقابلت این کیوردها را بررسی می کنیم تا مشخص شود رقبای ما چه کسانی هستند؟ به چه صورتی فعالیت کرده اند؟ فعالیت آف پیج آنها به چه صورت است؟ و… این مجموعه بررسی ها، موجب می شود میزان رقابتی بودن کیورد مشخص شود.

تاثیر بودجه سئو در مدت زمان سئو (SEO Budgets)

در این مرحله باید مشخص کنیم چه میزان می توانیم برای سئو سایت هزینه کنیم؟ این هزینه تاثیر مستقیمی بر تعیین استراتژی سئومان می گذارد.

استراتژی سئو (SEO Strategy)

با مشخص شدن بودجه، می توانیم استراتژی سئو مناسبی را پیاده سازی و با مشخص شدن استراتژی تا حدودی می توان زمان را هم مشخص کنیم. مثلا برای کلمه ای مانند “خرید کفش” که نیاز به آف پیج قوی تری دارد تا “خرید کفش پیاده روی آدیداس”، قطعا زمان بیشتری را برای انجام فعالیت های سئویی نیاز داریم؛ به عبارتی بودجه، کیورد، اعتبار فعلی سایت خودمان و اعتبار سایت رقبا، به شدت بر روی استراتژی ما و زمان رسیدن به نتیجه تاثیر گذار است.

اهداف بیزینس (Business Goals)

اهداف بیزینس طبیعتا در زمان رسیدن به نتیجه تاثیرگذار می باشد. مثلا بیزینسی که قصد دارد در تعداد کلمات زیادی بالا بیاید طبیعتا زمان بیشتری را می برد.

تاثیر فعالیت رقبا در زمان سئو سایت (Competitors Activity)

ما در بالاتر گفتیم اعتبار فعلی رقبا! همین طور که ما بر روی سئو سایت مان کار می کنیم، رقبای ما هم در حال فعالیت هستند. پس هرچه فعالیت های سئویی رقبا بیشتر شود، ما هم باید فعالیت خودمان را بیشتر کنیم؛ البته اینجا استراتژی بسیار مهم است؛ مثلا وقتی رقبا استراتژی درستی نداشته باشند و تنها بودجه، اهرم قدرت کارشان باشد، می توان با استراتژی درست، هزینه ای که برای حصول نتیجه نیاز هست را کمتر و ماندگاری نتایج مان را بلند مدت کنیم. فرض را بر این می گذاریم که حوزه پر رقابت و رقبا قوی هستند و با استراتژی درستی پیش می روند و اینجاست که می گوییم سئو یک فرایند است و همیشه باید انجام شود. در حوزه های کم رقابت سایت را به رتبه های برتر می رسانیم و تا زمانی که رقیب فعالیت نداشته باشد نیازی به فعالیت های مستمر نیست.

آپدیت الگوریتم (Algorithm Update)

گاهی پیش می آید که به نتایج برتر می رسیم و بعد از آپدیت شدن الگوریتم، متوجه تغییر جایگاه مان می شویم (البته معمولا به صورت دنس می باشد و جایگاه مان به عقب می رود و بر می گردد)؛ اگر به جایگاه پایین تر رفتیم و جایگاه قبلی را از دست دادیم، احتمال اینکه نیاز باشد ما یک سری کارهایی را روی سئو سایت انجام دهیم بیشتر می شود.

در کل اگر بخواهیم یک زمان را برای سئو در نظر بگیریم، معمولا در حوزه های با رقابت کم و متوسط، برای مجموعه فعالیت های آن پیج، آف پیج و تکنیکال یک برهه زمانی شش ماهه طول می کشد؛ ولی در حوزه های رقابتی متوسط رو به بالا، این برهه زمانی حدودا شش ماهه، فقط برای فعالیت های آف پیج طول می کشد؛ این هم در شرایطی است که بودجه مناسب تامین شود؛ همانطور که قبلا اشاره کردیم، در حوزه های رقابتی، مرحله نگهداری هم وجود دارد، چون سئو یک فرایند است!


این جلسه از آموزش سئو در مورد زمان سئو به پایان رسید. اگه با وجود توضیحاتی که داده ایم، هنوز هم سوالاتی ذهن شما را درگیر کرده است، در قسمت کامنت ها سوال خودتان را بپرسید تا به شما پاسخ داده شود. موفق و پیروز باشید.

نظرات تخصصی

از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهم شد، همچنین به سوالات پاسخ خواهم داد.