مرتضی مهرابی

آموزش سئو داخلی

عنوان ها

آموزش سئو داخلی سایت

یکی از مهم‌ترین مواردی که پیش از راه‌اندازی سایت باید در خصوص آن آگاهی کسب کنید، سئو سایت است. سئو کلید دیده شدن سایت شما توسط کاربران است. اولین مبحث سئو که باید آن را یاد گرفته و اجرا کنید، سئو داخلی است.

سئو داخلی (on page seo) چیست؟

سئو داخلی یکی از مهم‌ترین مراحل سئو سایت بوده و شامل تمام کارهایی است که در داخل سایت با هدف بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو انجام می‌شود. البته که در سئو داخلی در راستای کسب رضایت موتورهای جستجو، در اصل به دنبال کسب رضایت کاربر هستیم. چرا که کسب رضایت گوگل در گرو کسب رضایت کاربر است.

چرا سئو داخلی سایت مهم است؟

در سئو داخلی هدف این است که مهم‌ترین سوالات کاربر پاسخ داده شود و به آن‌ها نشان بدهد که محتوای سایت در مورد چیست و چه ارتباطی با سرچ کاربر دارد. گوگل هر بار با عوض کردن الگوریتم‌ها می‌خواهد محتوای سایت شما را بهتر درک کند و بفهمد که کدام سایت بهتر به نیاز کاربر پاسخ می‌دهد. ما با بخش‌های مختلف سئو مانند سئو خارجی، سئو داخلی، سئو تکنیکال و غیره، به گوگل در این زمینه کمک می‌کنیم.

از طرفی سئو داخلی زمینه و بستر اصلی سئو خارجی است. چرا که سئو داخلی قبل از سئو خارجی انجام می‌شود و اگر به درستی اجرا و پیاده‌سازی نشود، هر هزینه‌ای که برای سئو خارجی بشود، به نوعی بی‌فایده و یا کم فایده خواهد بود.

چگونه سئو داخلی سایت را بهبود دهیم؟

برای انجام سئو داخلی راهکارهای مختلفی وجود دارد که با آنالیز و بررسی الگوریتم‌های گوگل و البته به واسطه تجربه و آزمون و خطا به دست آمده است. در ادامه اصلی‌ترین مراحل سئو داخلی سایت را بررسی می‌کنیم.

رعایت اصول سئو محتوا

یکی از مهم‌ترین ارکان سئو داخلی سایت، سئو محتوا است. الگوریتم‌های گوگل همواره محتوای سایت را آنالیز می‌کنند تا بدانند که شما در سایت در مورد کدام موضوع صحبت می‌کنید. پس ما باید از طریق محتوای موجود در سایت، الگوریتم‌ها را مجاب کنیم که مطالب مفید و مرتبط با سرچ کاربر داریم. اگر با سئو داخلی موفق به مجاب کردن الگوریتم‌ها نشوید، هر چقدر هم که برای تولید محتوا وقت و هزینه صرف کنید، باز هم بی‌نتیجه خواهد بود. در ادامه مهم‌ترین اصول سئو محتوا را مرور می‌کنیم.

استفاده از کیورد

مهم‌ترین پارامتر در سئو محتوا، انتخاب کلیدواژه مناسب است. اگر به درستی در خصوص کلمات کلیدی تحقیق کنید، می‌توانید تایتل، دیسکریپشن و متن را متناسب با نیاز کاربر آماده کنید. برای انتخاب کلیدواژه مناسب اول باید بدانید که کاربران دقیقا چه چیزی را سرچ می‌کنند. همچنین چگالی و تراکم کلیدواژه را در تولید محتوا در نظر بگیرید. کلمات کلیدی باید به اندازه، به صورت پراکنده و به صورت متنوع استفاده شوند.

توجه به TF/IDF

فراوانی وزنی یا Tf idf کلیدواژه یکی از راهکارهای بهبود سئو داخلی است که بر پایه هوش مصنوعی قرار دارد. در این روش کیفیت متن شما بر اساس معیارهای مشخصی تحلیل می‌شوند، درواقع در این روش اهمیت یک کلمه در تمام محتواهای سایت بررسی می‌شود.

کیورد frequency

در این روش تعداد دفعاتی که کلیدواژه در عنوان یا دیسکریپشن تکرار شده‌است، مورد آنالیز قرار می‌گیرد. تکرار بیش از حد کلیدواژه در تایتل‌ها به عنوان یک تخلف شناخته می‌شود و آن سایت توسط گوگل جریمه می‌شود.

مفید بودن محتوا

امروزه دیگر کلمات کلیدی قلب سئو نیستند و پارامترهای دیگری مانند ماندگاری کاربر در صفحه هم بررسی می‌شوند. برای اینکه بتوانید گوگل را قانع کنید که ارزش رتبه گرفتن را دارید، باید محتوایی تولید کنید که واقعا برای کاربر مفید بوده و او مدت زمان کافی را در سایت شما سپری کند.

استفاده از لینک های خارجی

اکسترنال لینک، لینکی است که در یک سایت به مقصد سایت دیگر ایجاد می‌شود. این لینک‌ها، طبق نیاز کاربران و همچنین جهت قلاب کردن سایت به منابع معتبر ایجاد می گردند. لینک‌های خارجی بهتر است ویژگی‌های زیر را داشته باشند.

 • بر اساس ux کاربر
 • در جهت تکمیل محتوا
 • تا حد ممکن برای کاربر جذاب باشند

استفاده از کلمات کلیدی lsi

کلمات کلیدی lsi تعدادی از کلیدواژه‌ها هستند که کلیت یک محتوا درباره یک موضوع خاص را تعریف می‌کنند. معمولا LSI ها به صورت خودکار در متن استفاده می شوند اما در جهت محافظه کاری شاید بهتر باشد برخی اوقات کلمات کلیدی LSI هم با استراتژی خاصی در متن استفاده شوند.

اگر نمیدانید LSi چیست جلسه انواع کلمات کلیدی در سئو را مشاهده نمایید.

بهینه سازی برای ویس سرچ

گرایش به سمت استفاده از ابزار صوتی هر روز بیشتر و گسترده‌تر می‌شود. مردم ترجیح می‌دهند که سوال‌شان از گوگل را به صورت صوتی بیان کنند تا آن را تایپ کنند. پس برای بهینه کردن سئو داخلی، آماده‌سازی و بهینه‌سازی محتوا برای ویس سرچ هم اهمیت زیادی دارد. برای این منظور می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید.

استفاده از کلمات و عبارات محاوره‌ای بیشتر

تمرکز بیشتر روی بهینه سازی ویس سرچ در سئو محلی

آمارها نشان می‌دهد که بیشتر ویس‌سرچ‌ها در خصوص اطلاعات محلی مانند یافتن آدرس‌ها، وضعیت راه‌ها، وضعیت آب و هوا و غیره هستند.

ایجاد مقالات مختصر و مفید یا خلاصه نگاری‌های ابتدای مقاله برای ارائه سریع‌تری پاسخ به کاربران ویس سرچ

معمولا کسانی که از ویس سرچ استفاده می‌کنند، زمان و شرایط خوبی برای تایپ و حتی مطالعه ندارند و به دنبال یک جواب سریع و کوتاه هستند.

استفاده از اصطلاحات و صفت‌های برتری مانند جدید، بهترین، ایده‌آل و هر صفت دیگری که کاربر را به خواندن محتوای سایت تشویق کند.

افزایش ماندگاری کاربر

گوگل مدت زمان ماندن کاربر در سایت را تشخیص می‌دهد و در این زمان رفتار کاربر را زیر نظر میگیرد. 2 نکته مهم:

 1. محتوای کاربردی و مفید در سایت ارائه دهید چرا که در غیر این صورت کاربر خیلی زود متوجه بلااستفاده بودن، کپی بودن و یا بی‌‌مرتبط بودن محتوا شده و سایت شما را ترک می‌کند.
 2. به حد تعامل از محتواهای طولانی و کاربردی هم در سایت بهره ببرید تا کاربر مدت زمان بیشتری برای مطالعه محتوا در سایت شما بماند.

استفاده از هدینگ های مناسب

همواره صفحه هدف باید شامل چند تگ هدینگ شامل h1 تا h6 باشد. مهم‌ترین تگ h1 است که بهتر است کلیدواژه هم در آن استفاده شده‌باشد. تعداد هدینگ‌ها همواره باید اصولی و به اندازه باشند. بهتر است تنها یک هدینگ یک (h1) در محتوا داشته باشید و از سایر هدینگ‌ها هم به نسبت نیاز محتوا، استفاده کنید. همچنین بهتر است که هدینگ‌ها تا جای ممکن شامل کلیدواژه‌ها باشند و به صورت سلسله مراتبی استفاده شوند.

آموزش نوشتن عنوان و توضیحات سئو

استفاده از لینک سازی خارجی و لینک دادن به سایت های مرجع

لینک‌ها بیشترین اهمیت را در سئو داخلی دارند. در صورتی که بتوانید از سایت‌های مرجع با کیفیت بالا لینک دریافت کنید، دامنه شما قدرت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. همچنین لینک‌های داخلی هم برای بهبود تجربه کاربری و افزایش سئو صفحات کمک‌کننده هستند. شما می‌توانید در صورت نیاز حتی به سایت‌های مرجع هم لینک بدهید. این کار را در شرایطی بکنید که رجوع کاربر به سایت مرجع برایش مفید بوده و به او کمک کند در غیر این صورت بهتر است از اضافه کردن این لینک صرفه‌نظر کنید. در کل بهتر است لینک‌های موجود در محتوا، ویژگی‌های زیر را داشته‌باشند:

 1. بخشی از لینک‌ها به سایت های خارجی باشند
 2. با لینک‌های داخلی ماندگاری کاربر را بالا ببرید
 3. لینک‌ها مطابق با میل و برای کمک به کاربر باشند

همچنین می‌توانید برای بررسی بیشتر به صفحه های لینک داخلی برای سئو + استراتژی و لینک خارجی برای سئو + استراتژی مراجعه نمایید

بهینه سازی url

آدرس هر صفحه هم در بهبود سئو داخلی تاثیرگذار است. url بهتر است این ویژگی‌ها را داشته‌باشد:

کوتاه باشد

به اشتراک گذاشتن url های کوتاه‌تر همیشه ساده‌تر است. هر چه url کوتاه‌تر باشد، خواننده زودتر متوجه موضع اصلی شده و کمتر درگیر اعداد و ارقام می‌شود. آدرس سایت بهتر است بیش از 5 کلمه نباشد و تمام اطلاعاتی که کاربر در پی آن است را انتقال دهد.

شامل کیورد باشد

url همواره باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به کاربر بگوید که محتوای شما دقیقا شامل چیست. به همین دلیل بهترین راهکار گنجاندن کلمات کلیدی در محتوا است. البته کلیدواژه باید به صورت مرتبط و اصولی در url گنجانده شود.

مرتبط با صفحه باشد

چالش شما در سایت url مناسب این است که یک آدرس کوتاه، گویا، دارای کلمه کلیدی و در عین حال مرتبط ایجاد کنید.

بهینه سازی تایتل دیسکریپشن

یکی دیگر از پارامترهای موثر در سئو داخلی، تایتل دیسکریپشن است. در این مبحث بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • دارای کیورد باشد
 • توضیحی باشد
 • جذاب باشد
 • یونیک باشد
 • از اسم برند استفاده شود
 • استفاده از واژه‌های قوی کپی رایتینگ مانند بهترین، اورجینال، جدید و غیره

بهینه سازی تصویر

زمانی که تصاویر به صفحات اضافه می‌شوند، جدا از اینکه باعث بهبود تجربه کاربری هستند، می‌توانید به کمک آن‌ها استراتژی سئو داخلی را هم بهبود دهید. تصاویر پتانسیل خوبی برای بهینه‌سازی سئو دارند و با کمک پارامترهایی مانند متن جایگزین یا نام عکس می‌توانید بهینه‌سازی سئو را اجرایی کنید. در ادامه تاثیرگذارترین پارامترهایی سئو تصاویر را بررسی می کنیم:

متن جایگزین با Alt

Alt تصاویر به عنوان یک توضیح جایگزین برای عکس اضافه می‌شود تا در صورتی که عکس در صفحه بارگذاری نشد، توضیح Alt نمایش داده‌شود. بهتر است این توضیح شامل کلمه کلیدی باشد.

اسم تصویر

اسم تصویر بهتر است گویا و مرتبط با موضوع باشد.

ترجیحا اورجینال

برخی از منابع توصیه می‌کنند که عکس‌ها اورجینال بوده و توسط خود تولید کننده محتوا تهیه شده باشند. البته این مورد ضروری نیست.

سایز و حجم تصاویر

سایز و حجم عکس همواره به نسبت خود عکس می‌تواند متفاوت باشد و قوانین سختی در خصوص این مورد وجود ندارد. اما گوگل در نسخه AMP پیشنهاد می دهد عرض عکس 1200 باشد و حجم عکس تا حد ممکن پایین باشد تا سرعت لود صفحه را کاهش ندهد. البته حجم عکس باید به شرط حفظ کیفیت و رزولیشن کاهش پیدا کند.

لینک سازی داخلی

لینک‌ها کارشان هدایت کاربر به صفحات مورد نظر شما است. با این ترفند همواره می‌توانید نرخ ماندگاری کاربران و همچنین قدرت لندینگ پیج ها را افزایش داد. لینک‌های داخلی بهتر است این ویژگی‌ها را داشته‌باشند:

با کیورد لینک شود

در لینک سازی داخلی سعی می کنیم از انکرتسکت های عین کیورد (یکی از چندین کیورد صفحه) استفاده نماییم. یکی از استراتژی های مناسب استفاده از کیوردی است که در رتبه های تقریبا پایین است و میخواهیم آن را رشد دهیم.

کمک به کاربر

از دیگر کاربردهای لینک‌های داخلی ایجاد یک نقشه راهنما برای کاربران است تا سریع‌تر به آنچه که می‌خواهند برسند، پس لینک ها را در جهت کمک به کاربر و رفع چالش های احتمالش قرار می دهیم.

چه چیزهایی باید در لینک سازی داخلی استفاده کنیم؟

مرزبندی محتوا

با مرزبندی محتوا، مشخص می‌کنید که دسته‌بندی‌های اصلی و زیرشاخه‌ها کدام هستند.

استفاده از انکر تکست مناسب

انکر تکست استفاده شده در لینک سازی داخلی نقش مهمی در درک گوگل از محتوای صفحه دارد. انکر تکست در واقع همان عنوان لینک است و مشخص می‌کند که لینک مربوطه قرار است کاربر را به چه صفحه‌ای هدایت کند. استفاده از انکرتکست‌های مناسب و مرتبط اهمیت زیادی در سئو داخلی دارد. انکرتکست‌های ما معمولا شامل کلیدواژه‌های تارکت در صفحه هستند. همچنین یادتان باشد که لینک‌های داخلی معمولا فالو هستند.

بهبود سرعت سایت

سرعت لود شدن سایت اهمیت بالایی دارد چرا که امروزه هیچکس مدت زیادی برای لود شدن یک سایت منتظر نمی‌ماند. در صورتی که سرعت سایت کم باشد، کاربر سریع به سراغ یک سایت دیگر می‌رود. آمارها نشان می دهد که اگر بارگذاری سایت بیشتر از 8 ثانیه طول بکشد، نزدیک به نیمی از کاربران موبایل آن را ترک می‌کنند. در مقابل سایت‌هایی که سرعت لود بیشتری دارند، رتبه بهتری هم در گوگل دریافت می‌کنند. از آنجایی که سرعت سایت ارتباط مستقیمی با تجربه کاربری دارد، پس در سئو هم موثر است. با کارهایی مانند بهینه‌سازی تصاویر، استفاده از هاست سریع‌تر، حذف تبلیغات، کاهش ریدایرکت و غیره می‌توانید سرعت را بهبود دهید. البته بهینه‌کردن سرعت سایت جز مراحل تکنیکال است.

بهینه‌سازی اسکیما

اسکیما درواقع زبان نشانه‌گذاری سایت است. با اسکیما سایت را از طریق نشانه‌گذاری‌ها، بهتر به گوگل معرفی می‌کنید. اسکیما نویسی در جلسات سئو تکنیکال مورد بررسی قرار میگیرد.

ریسپانسیو بودن قالب سایت

عامل دیگری که در سئو داخلی سایت موثر است، واکنش‌گرا بودن قالب سایت است به طوری که بتوانید با هر دستگاه و صفحه نمایشی از سایت استفاده کنید. این مورد معمولا در بخش تکنیکال سایت بررسی و بهینه می‌شود اما تاثیر مستقیمی روی رضایت کاربر و در نهایت سئو سایت دارد.

لینک دادن به شبکه‌های اجتماعی

می‌دانید که این روزها افراد ترجیح می‌دهند از رسانه‌های تصویری و سوشیال‌مدیا استفاده کنند و کمتر به سراغ مطالعه یا سایت‌های محتوا محور می‌روند. سعی کنید این تهدید را به فرصت تبدیل کرده از پتانسیل سوشیال مدیا برای جذب کاربر بیشتر کمک بگیرید. بهترین اقدام این است که یک منوی متحرک یا ثابت با گیرایی گرافیکی خوب بسازید و برای مراجعه به هر کدام از صفحات در سوشیال مدیا یک دکمه ایجاد کنید. این روند ترافیک بیشتری به سایت شما هدایت نمی‌کند اما می‌تواند کاربران دائمی و بازگشتی سایت را افزایش دهد.

فیلتر مطالب

جلسات دوره جامع: آموزش سئو داخلی

 • 11
  متوسطپیشرفتهآموزش سئوآموزش سئو خارجیآموزش سئو داخلیآموزش سئو فنی
 • 18
  بدون سطح آموزش سئوآموزش سئو داخلی
 • 19
  متوسطآموزش سئوآموزش سئو خارجیآموزش سئو داخلیآموزش سئو فنی
 • 20
  مبتدیمتوسطآموزش سئوآموزش تحقیق کلمات کلیدیآموزش سئو داخلیسئو محتوا
 • 21
  مبتدیمتوسطآموزش سئوآموزش سئو داخلیسئو محتوا
 • 23
  متوسطآموزش سئوآموزش سئو داخلیآموزش سئو فنیسئو محتوا
 • 24
  متوسطآموزش سئوآموزش سئو داخلیسئو محتوا
 • 25
  متوسطآموزش سئوآموزش سئو داخلیآموزش سئو فنی
 • 26
  متوسطآموزش سئوآموزش سئو داخلی
 • 27
  متوسطپیشرفتهآموزش سئوآموزش تحقیق کلمات کلیدیآموزش سئو داخلیسئو محتوا
 • 28
  مبتدیمتوسطآموزش سئوآموزش تحقیق کلمات کلیدیآموزش سئو داخلیآموزش سئو فنیآموزش لینک سازی
 • 29
  مبتدیمتوسطآموزش سئوآموزش سئو خارجیآموزش سئو داخلی
 • 30
  مبتدیمتوسطآموزش سئوآموزش سئو داخلیآموزش سئو فنی
 • 31
  مبتدیآموزش سئوآموزش سئو داخلیسئو محتوا

 • سایر محتوا: آموزش سئو داخلی