مرتضی مهرابی

بهترین نرم افزار های افزایش سئو سایت

استفاده از نرم افزارهای سئو می تواند روند سئو سایت ما را ساده تر و البته دقیق تر نمایند، به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این پست بهترین نرم افزارهای کمکی افزایش سئو سایت را به شما معرفی نماییم. اما قبل از معرفی لازم است؛ تعریف نرم افزارهای سئو، انواع آنها و وظایفی که برعهده دارند را بدانید.

عنوان ها

نرم افزار سئو چیست؟

نرم افزارهای سئو ابزارهای کمکی ما متخصصان سئو هستند که معمولا با زبان های پایتون، جاوااسکریپت، R و … نوشته می شوند. این نرم افزارها با خزش روی سایت ها، دریافت اطلاعات از دیتابیس های خاص، جمع آوری اطلاعات و … اطلاعات زیادی را جهت تحلیل و تصمیم گیری در امور سئو در اختیار ما قرار می دهند. مجموعه کارهای معمولی که از نرم افزارهای سئو انتظار می رود:

 1. نمایش Title و Description صفحات خزش شده به صورت لیستی 
 2. نمایش متاتگ های استفاده شده در صفحات
 3. بررسی و نمایش Status Code و البته کد Response head سایت
 4. بررسی و نمایش وضعیت لینک های داخلی و خارجی وبسایت (در سایت خودمان، بحث بک لینک جدا است و لازمه ی کراول گسترده کلیه صفحات وب می باشد)
 5. نمایش لینک های شکسته وب سایت جهت اصلاح
 6. نمایش وضعیت قابل کراول و ایندکس بودن وبسایت
 7. نمایش وضعیت سرعت صفحات وبسایت
 8. نمایش هدینگ های وبسایت به صورت لیستی برای هر صفحه
 9. نمایش کیورد های مرتبط با وبسایت ما جهت ساخت و سئو
 10. نمایش رتبه کیوردهای فعلی سایت بر اساس Device و Location
 11. خزش های دوباره سایت و گزارش تغییرات صورت گرفته در مکان های خواسته شده
 12. و …

معرفی نرم افزارهای کمکی بالا بردن سئو سایت

در ادامه بهترین نرم افزارهای موجود در حوزه سئو که قابل نصب در کامپیوتر، لپ تاپ و تلفن همراه هستند را معرفی خواهیم کرد. توجه کنید بیشتر ابزارهای مفید سئو به صورت وب اپلیکیشن طراحی شده اند که مانند یک سایت می توانیم به آنها دسترسی داشته باشیم، در مقاله ای دیگر مفصلا به معرفی بهترین سایت های آنالیز سئو می پردازیم.

بهترین نرم افزارهای سئو برای PC و Laptop – ویندوز، مک و لینوکس

به دلیل کاربری راحت تر و البته ماهیت کاری ما سئوکاران کاربردی ترین و فنی ترین نرم افزارهای سئو روی رایانه ها ارائه شده اند. لذا در ابتدا به بررسی نرم افزارهای سئو قابل نصب روی کامپیوتر و لپ تاپ می پردازیم و بعد آن به سراغ اپلیکیشن ها خواهیم رفت.

لیستی از نرم افزارهای سئو در پایین برای شما لیست شده است که در آینده به بررسی کاربردی ترین آنها خواهیم پرداخت:

 • نرم افزار Screaming Frog
 • نرم افزار SEO PowerSuite
 • نرم افزار  SERP Scope
 • و …

اسکریمینگ فراگ (Screaming Frog) (دارای نسخه پولی)

بدون شک اسکریمینگ فراگ برترین نرم افزار تکنیکال سال 2021 بوده است که اطلاعات جامعی را از وضعیت سئو سایت در اختیار ما قرار میدهد. از بهترین امکاناتی که این نرم افزار در اختیار ما قرار میدهد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بررسی تایتل، دسکریپشن، هدینگ ها، محتوا، لینک های داخلی و خارجی صفحات 
 2. بررسی Response head وبسایت و متاتگ های موجود در header
 3. بررسی کنونیکال های وبسایت و قابل ایندکس بودن آنها
 4. بررسی فایل Robpts.txt و در کل دسترسی ربات ها به وبسایت
 5. و …

بیان همه امکانات اسکریمینگ فراگ خارج از رسالت این مقاله است اما آموزش های زیادی برای این نرم افزار کاربردی در اینترنت موجود است که میتوانید مشاهده نمایید.

نرم افزار SEO Power Suite (دارای نسخه پولی)

این نرم افزار هم از نرم افزارهای قوی و پرطرفدار در دنیای سئو است که دارای چهار بخش Rank Tracker، Link Assistant، Website Auditor و SEO Spyglass می باشد. در ادامه به بیان کارهایی که هر بخش انجام میدهد میپردازیم:

ویژگی های Rank Tracker: همانگونه که از اسمش پیداست رتبه وبسایت ما را ترک میکند، اما علاوه بر آن با بررسی ساجست های گوگل و … کیوردهای جدیدی را جهت تولید محتوا و سئو به ما پیشنهاد می دهد.

ویژگی های Website Auditor: در این بخش سایت ما به صورت On-Page بررسی می شود و پیشنهاداتی جهت بهبود ارائه می شود.

ویژگی های SEO Spyglass: در این اطلاعاتی در مورد بک لینک سایت خودمان و سایت رقبا به ما ارائه می شود.

نرم افزار  SERP Scope  (رایگان)

یک Rank Tracker عالی روی کامپیوتر شخصی است که در آن می توان پروژه های مختلف را اضافه کرد و تنظیمات لازم جهت بررسی رتبه را به آن اضافه نمود. از تنظیمات بسیار عالی سرپ اسکوپ امکان مشخص کردن منطقه مکانی و دستگاه مورد نظر برای بررسی رتبه های هر کیورد در هر پروژه می باشد. لازم به ذکر است این نرم افزار به صورت اپن سورس ارائه شده است.

در آینده نرم افزارهای سئو بیشتری را در PC برای شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین نرم افزارهای سئو برای موبایل (تلفن همراه) – اندروید و IOS

اپلیکیشن های موبایل به عنوان ابزارهای دم دستی و ترکر به شدت مفید می باشند زیرا میتوان در هر زمان آنها را چک نمود و از وضعیت سئو وب سایت با خبر شد. فرض کنید برای مسافرت به کیش رفته اید اما در این حین میخواهید از وضعیت رتبه های وبسایت،Status Code صفحات سایت، لینک های شکسته و … باخبر شوید، در این مواقع اپلیکیشن های موبایلی بهترین دستیار برای ما سئوکاران می باشند. 

لیستی از اپلیکیشن های سئو در پایین برای شما لیست شده است که در ادامه به بررسی کاربردی ترین آنها خواهیم پرداخت:

 1. اپلیکیشن SEO Check 

 2. اپلیکیشن Keyword Planner

 3. اپلیکیشن ranKED

 4. اپلیکیشن SE Ranking Pro

 5. SEO Checker

 6. و …

اپلیکیشن SEO SERP Mojo Rank Tracker

یک Rank Tracker عالی که رتبه های وبسایت ما را بررسی و به ما گزارش می دهد، این اپلیکیشن در 2 نسخه رایگان و پرمیموم ارائه شده است. نسخه رایگان این اپلیکیشن امکانات خوبی دارد و پیشنهاد میکنیم در صورت نیاز با نسخه رایگان شروع کنید.

اپلیکیشن گوگل آنالیتیکس (GA)

مشاهده وضعیت بازدید وبسایت و رفتار کاربران در سایت برای ما سئوکاران حائز اهمیت است، لذا نصب اپلیکیشن گوگل آنالیتیکس روی موبایل خالی از لطف نمی باشد. هرچند که برای تحلیل دقیق گوگل آنالیتیکس کار با PC راحت تر می باشد اما نصب اپلیکیشن آن روی موبایل هم خالی از لطف نیست.

در آینده اپلیکیشن های سئو بیشتری را در PC برای شما معرفی خواهیم کرد.

نکات مهم استفاده از نرم افزارهای سئو + جمع بندی

همانگونه که در صفحه چک لیست جامع سئو گفتیم اینجا هم تکرار می کنیم، ابزارها دستیار شما هستند و نباید تصمیم گیرنده باشند. شما باید با دانش خود سوار بر ابزار باشید و با توجه به دیتا استخراج شده از آنها بهترین استراتژی را برای سئو وب سایت تدوین نمایید. آشنایی و استفاده از ابزارها از واجبات دنیای سئو است زیرا حجم کارها و خطاهای انسانی را کاهش میدهند، اما در عین حال قدرت درک و تحلیل صحیح مسائل را ندارد (حداقل اکنون که در 2022 هستیم)، پس حواستان باشد که ابزارها در کار شما تصمیم گیرنده نباشند.

نظرات تخصصی

از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهم شد، همچنین به سوالات پاسخ خواهم داد.