مرتضی مهرابی

سئو سایت خبری

در این مقاله با موارد مهمی در رابطه با سئو سایت خبری و همچنین مراحل انجام آن همچون سرعت عمل در انتشار مطالب،سرعت ایندکس بالا،تولید محتوا و… آشنا میشود

عنوان ها

سئو سایت خبری جالب و در عین حال چالشی است. اصلی ‌ترین چالش سئو سایت خبری این است که سایت شما باید بتواند سریع‌تر از سایر سایت‌ها اخبار مربوطه را منتشر کرده و توسط گوگل ایندکس شود. برای این منظور به استراتژی‌های قوی سئو نیاز دارید.

چرا سئو سایت خبری، یک گام حیاتی است؟

حتی اگر در انتشار پست‌ها سرعت عمل کافی داشته ‌باشید، در صورتی که سایت شما سئو خوبی نداشته باشد، هرگز نام سایت به موقع در لیست پیشنهادات گوگل نمایش داده نمی‌شود. حالا تصور کنید که یک خبر ترند می‌شود و در ساعات اولیه سرچ بالایی دارد. خب قطعا سایت شما که هنوز در لیست گوگل حضور ندارد، شانسی برای جذب این کاربران نخواهد داشت و این فرصت از دست شما می‌رود. برخی از مهمترین موارد در سئو سایت خبری شامل :

 1. سرعت در انتشار اخبار
 2. معماری سایت جهت چرخش بهتر خزنده ها در سایت
 3. اعتبار بالا سایت در راستای کرال باجت بیشتر و همچنین اعتماد به سایت
 4. و برخی موارد دیگر که در ادامه بررسی میکنیم

نکته مهم در سئو سایت های خبری: تمام کارهایی که در سئو مابقی سایت ها انجام می دهیم را باید در سئو سایت خبری هم انجام دهیم، تنها تفاوت سرعت عمل پست گذاری + داشتن معماری سایت بهتر + اعتبار اولیه بیشتر است تا بتوانیم به ورودی های شگفت انگیز موج ترند خبر برسیم. در مابقی سایت ها (مثلا خدماتی) اگر دیر هم برسیم به رتبه یک اوکی هست و بازدید کسب میکنیم، ولی خبری که از ترند بیافتد دیگر یا ورودی ندارد، یا ورودی اش خیلی خیلی کم است.

مزایای  یک خبر خوب برای سئو چیست؟

 • جذب ترافیک بیشتر
 • بالا بردن نرخ تعامل
 • قرار گرفتن در Google News که یک بخش منحصر به فرد در گوگل برای نمایش اخبار است
 • و …

مهم‌ترین مراحل سئو سایت خبری

 • سرعت عمل در انتشار مطالب:

  در سئو سایت خبری مسئله زمان از اهمیت بالایی برخوردار است. به خصوص برای محتوای ترندی، مطالب باید در اولین فرصت روی سایت بارگزاری شوند. پس شما به تیم ادمین‌های حرفه‌ای و دقیق و مسئولیت‌پذیر نیاز دارید. عملکرد آن‌ها در نهایت وضعیت سئو سایت را مشخص می‌کند.

 • سرعت ایندکس بالا:

  از مهم‌ترین پارامترها برای سایت خبری سریع ایندکس شدن مطالب است. سایت‌های خبری مانند تایم یا فاکس نیوز ممکن است هر دقیقه یک بار ایندکس شوند. به این ترتیب می‌توانند سریع‌تر از سایت‌های دیگر خبر را به نتایج اول گوگل برسانند. کارشناس سئو باید طی چند ماه عملکردی در پیش بگیرد که ربات‌های گوگل تصمیم بگیرند به سرعت و منظم سایت را چک کنند. برای سریع‌تر ایندکس شدن پست‌های سایت خبری دو راهکار رایج‌تر وجود دارد:

 1. تولید محتوا مداوم و ارزشمند
 2. ایجاد Siteamp و ثبت آن برای موتورهای جستجو و آپدیت کردن آن
 3. افزایش اعتبار سایت از طریق لینک سازی، سوشال سیگنال و …
 4. و برخی موارد مشابه دیگر

تولید محتوا:

سایت خبری از سایت‌های محتوا محور است. محتوای سایت‌های خبری معمولا شامل دو دسته می‌شود:

 • دسته اول محتوای ترندی که معمولا اخباری هستند که در یک بازه زمانی سرچ بالایی داشته و بعد فراموش می‌شوند یا کلیک‌خور آن‌ها به شدت کم می‌شود. به عنوان یک محتوای ترندی می‌توانم کلیدواژه کرونا را مثال بزنم که در چند سال اخیر مدام سرچ می‌شد اما امروزه مطالبی که در خصوص کرونا هستند، دیگر شاید بازدید چندانی برای سایت شما نداشته باشند. در خصوص این محتواها معمولا انتخاب بهترین کلدیواژه‌ها و سرعت عمل، اهمیت بیشتری دارد. مزیت کار کردن روی موضوعات ترند این شانس را به سایت‌های خبری می‌دهد که شامل سرویس گوگل دیسکاور هم بشوند و مطالب سایت به کاربرانی که سرچ‌های مشابه داشتند، پیشنهاد داده‌شود.
 • دسته دوم محتوای همیشه سبز است. این نوع محتوا همیشه بازدید و کاربر خودش را دارد و شامل مطالبی مانند مقاله ‌های آموزشی یا عمومی و سرگرمی می‌شود. ما در تیم سئو توصیه می‌کنیم که در کنار مطالب ترندی، از محتوای همیشه سبز هم استفاده شود.

تحقیق در خصوص کلمات کلیدی:

مهارت انتخاب کلمات کلیدی از دیگر شاخصه ‌‌هایی است که سئوکار باید داشته باشند. تیم سئو همواره می‌تواند کلیدواژه‌های محتواهای همیشه سبز را بهبود دهد اما در خصوص محتواهای ترندی، انتخاب کلیدواژه درست شانس سایت شما را برای جذب ترافیک بیشتر، بالا می‌برد. ما به عنوان تیم سئو می‌توانیم آموزش‌های لازم را به کارمندان شما بدهیم.

ساختار سایت:

معماری سایت اهمیت زیادی هم از نظر رضایت کاربر و هم از نظر سئو دارد و از چند نظر باید مدام بررسی شود.

 • سایت خبری مدام در حال آپدیت شدن است و همواره صفحات بیشتری به آن اضافه می‌شود. به همین خاطر معماری سایت باید مدام بررسی شده و از بی‌نظمی در سایت جلوگیری شود. یکی از کارهایی که تیم سئو انجام می‌دهد، مرتب کردن معماری سایت است.
 • مسئله بعدی در معماری سایت، ساختار صفحه اول است که معمولا آخرین اخبار یا گلچین آخرین اخبار در سایدبار نشان داده می‌شود. این روند برای سریع‌تر ایندکس شدن پست‌ها مفید است.
 • وجود نوار جستجو در سایت هم برای پیدا کردن اخبار مورد نظر و پیمایش سریع‌تر سایت توسط کاربر، مفید است و تیم سئو در خصوص اضافه کردن آن به سایت و اطمینان از عملکرد بهینه آن باید اقدام کنند.
ساختار سایت در سئو

ساختار سایت در سئو

موبایل فرندی بودن:

امروزه بیشتر کاربران با موبایل وب‌گردی می‌کنند پس یکی از اصلی‌ترین وظایف تیم سئو این است که از موبایل‌فرندی بودن سایت شما مطمئن شوند. به یاد داشته‌باشید اگر سایت‌تان برای تمام پلت‌فرم‌ها بهینه نشده باشد، کاربرانی که از آن پلت‌فرم به سایت شما مراجعه کرده‌اند، خیلی زود سایت را ترک می‌کنند و شما بخش بزرگی از کاربران را از دست می‌دهید.

 

سئو سایت خبری

سئو سایت خبری

بالا بردن سرعت سایت:

سایت خبری یک سایت سنگین است که مدام صفحات بیشتری به آن اضافه می‌شود. افزایش سرعت سایت اهمیت زیادی دارد. به یاد داشته باشید که اگر سایت شما دیر لود شود، کاربران خیلی زود ترجیح می‌دهند آن را ترک کرده و به سراغ سایت رقیب بروند.

لینک‌سازی:

با لینک‌بیلدینگ ماندگاری کاربر در سایت را افزایش می‌دهید. زمانی که کاربر برای یک خبر به سایت شما مراجعه می کنید اگر در همان صفحه با لینک مطالب دیگر سایت مواجه شود، ممکن است بخواهد آن مطالب را هم بخواند و به این ترتیب صفحات دیگری از سایت بازدید می‌شوند. همچنین با خرید بک‌لینک و لینک‌سازی خارجی هم می‌توان اعتبار و بازدید سایت را بالا برد. برای بک لینک سازی تیم سئو ایده‌های مختلفی مانند کامنت مارکتینگ یا طراحی کمپین‌های ریپورتاژ آگهی را ارائه می‌دهند.

سئو سایت خبری

سئو سایت خبری

سوشیال مدیا:

در سئو سایت خبری، وقت گذاشتن روی سوشیال مدیا هم اهمیت زیادی دارد. سایت خبری با بالا بردن بازدید سوشیال مدیا و دایرکت شانس اینکه بازدید بیشتری برای یک صفحه خاص جذب کند را بالا برده و همین بازدید روی رنکینگ و ایندکسینگ تاثیر دارد.

اسکیمای مناسب:

هر سایت اسکیمای متناسب با خودش را نیاز دارد تا ماهمیت پست‌هایی که منتشر می‌کند را به گوگل نشان دهد. معمولا برای سایت‌های خبری از اسکیمای نیوز استفاده می‌کنند چرا که در سایت‌های خبری معمولا پست‌ها متن کوتاهی دارند و انتشار سریع آن‌ها در اولیت است. اسکیمای نیوز کمک می‌کند تا گوگل متوجه شود پست‌های شما جز پست‌های خبری هستند. مشخص کردن ماهیت پست‌ها برای گوگل از آنجایی اهمیت دارد که گوگل رفتار متفاوتی با هر پست به نسبت ماهیت آن دارد.

نظرات تخصصی

از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهم شد، همچنین به سوالات پاسخ خواهم داد.