مرتضی مهرابی

چگونه کلمات کلیدی مقاله را پیدا کنیم

در این مقاله به چگونگی پیدا کردن کلمات کلیدی مقاله می پردازیم و روش ها و ابزارهای متداول را مورد بررسی قرار میدهیم تا بعد از آن بتوانیم کلیدواژه های مناسبی را برای صفحات خود پیدا کنید.

عنوان ها

وقتی یک سایت محتوا محور داشته‌باشید، باید همه جزئیات را برای تهیه یک محتوای جامع و کاربردی رعایت کنید. از اصلی‌ترین پارامترها برای ایجاد محتوای کاربردی، انتخاب کلمات کلیدی مناسب است. هر محتوا از تعدادی کلمات کلیدی اصلی و تعدادی کلمات lsi تشکیل شده است. اما این کلمات چطور باید انتخاب شوند؟

تحقیق کلمات کلیدی

یکی از مهم‌ترین مراحلی که قبل از تدوین یک مقاله باید انجام شود، تحقیق کلمات کلیدی است. منظور از بررسی و تحقیق کلمات کلیدی در گوگل، پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کاری سایت، بررسی تعداد جستجوی هر واژه یا عبارت در موتور جستجو و شیوه استفاده از آن در سایت است.

چگونه کلیدواژه پیدا کنیم

اولین نکته در آموزش پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی این است که حوزه کاری‌تان را با چند کلمه مشخص، توصیف کنید. برای مثال اگر حوزه کاری شما وکالت است و ترجیح‌تان گرفتن پرونده‌های انحصار وراثت است برای انتخاب واژه های مرتبط با موضوع می‌توانید لیستی شبیه به لیست زیر تهیه کنید.

 • وکیل در تهران پارس
 • وکیل انحصار وراثت
 • وکالت وراث
 • استخدام وکیل تهران پارس

انتخاب کلمات کلیدی با آنالیز سایت‌های رقیب

در این مرحله باید به سراغ سایت‌هایی بروید که در حوزه کاری مشابه شما فعالیت می‌کنند. بهتر است قسمت وبلاگ را بررسی کنید. در نهایت پتانسل‌های موجود را بررسی کرده و کلمات کلیدی پر سرچ و کلمات کلیدی قابل قبولی که کمتر سئو شده‌اند را پیدا کرده و برای سئو سایت خودتان از آن‌ها استفاده کنید.

راهکارهایی برای انتخاب واژه های مرتبط با موضوع

در ادامه بهترین راهکارهایی که برای گسترش دادن کلمات کلیدی دانه وجود دارد را به شما معرفی می‌کنیم.

استفاده از پیشنهادات گو

یکی از کاربردی‌ترین روش‌ها برای مشخص کردن کلمات کلیدی مراجعه به گوگل است. برای استخراج کلمات کلیدی کافی است کلیدواژه مورد نظرتان را سرچ کنید تا گوگل لیستی از کلیدواژه‌های مرتبط را به شما نشان ‌دهد.

کلمات کلیدی lsi

در کنار کلمات کلیدی اصلی، باید کلمات کلیدی مرتبط را هم پیدا کرده و در محتوای خودتان بگنجانید. به این کلمات کلیدی مرتبط کلمات lsi گفته می شود. با توجه به اینکه امروزه الگورتیم‌های گوگل بسیار هوشمند شده‌اند، گوگل از شما انتظار دارد که در کنار کلیدواژه‌ها، از مجموعه غنی از کلمات مرتبط هم در مقاله استفاده کنید.

مراجعه به اینستاگرام و پیدا کردن کلمات کلیدی

یکی دیگر از روش های مرسوم برای استخراج کلمات کلیدی مراجعه به اینستاگرام است. کافی است در سرچ بار اینستاگرام کلمه مورد نظرتان را وارد کرده و پرتکرارترین هشتگ‌های مرتبط را بررسی کنید.

انجمن‌ها

اگر در حوزه کاری شما انجمن و سایت پرسش و پاسخی وجود دارد به آن مراجعه کنید تا ببینید که کاربران دقیقا به دنبال چه هستند. به‌عبارتی نیاز روز مخاطب را مشخص کرده و با توجه به آن کلیدواژه‌ها را انتخاب کنید.

گوگل

از سرچ‌بار گوگل برای پیدا کردن کلیدواژه‌های پرسرچ‌تر استفاده کنید.

استفاده از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

یکی از روش‌های تحقیق در خصوص کلمات کلیدی سایت استفاده از ابزارهای مختلف است. ابزارهای رایگان و غیر رایگان زیادی برای پیدا کردن کلمات کلیدی در دسترس هستند. با مراجعه به صفحه ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی می‌توانید با رایج‌ترین ابزارهای تحقیق در خصوص کلمات کلیدی و طریقه استفاده از آن‌ها آشنا شوید. برخی از این ابزارها شامل:

 1. KWFinder
 2. KeywordTool
 3. Keyword Planner
 4. Google Suggests
 5. و …

چطور کلمه کلیدی را انتخاب کنیم؟

بعد از آنکه متوجه شدید کلمات کلیدی سایت را چطور باید انتخاب کنید، باید آن‌ها را بررسی کنید. برای این منظور باید مراحل زیر را دنبال کنید.

حذف کلمات نامناسب

حالا که یک لیست دارید، احتمالا گزینه‌های بد یا کمتر خوب زیادی در آن وجود دارد. می‌توانید کلمات نامناسب یا کلماتی که شانس کمی دارند را حذف کنید.

دسته‌بندی کلمات کلیدی

بعد از آنکه کلمات اضافی را حذف کردید، باید لغات باقی‌مانده را دسته‌بندی کنید. برای مثال در حوزه طراحی سایت ممکن است صدها کلمه کلیدی وجود داشته باشد اما همه آن‌ها در سئو یک محتوا به کارتان نخواهد آمد. با دسته‌بندی کلمات کلیدی می‌توانید مشخص کنید که از کدام کلمات در کجا استفاده کنید. در دسته‌بندی یا گزینش کلمات به این نکته دقت کنید که ممکن است در زمینه کار شما چندین پتانسل وجود داشته باشد اما شما نمی‌توانید از همه آن‌ها استفاده کنید یا شاید بهتر است به زمینه‌های کاری که کمتر در آن‌ها خوب هستید، نپردازید.

تحقیق کلمات کلیدی سئو برای محتوا

این مرحله درواقع چک کردن مرحله قبلی است. شاید گاهی از انتخاب کلماتی که در یک دسته قرار داده‌اید، به اندازه کافی مطمئن نباشید. برای مطمئن شدن می‌توانید همان کلمه را به تنهایی سرچ کنید و ببینید که سایت‌های دیگر در کنار آن کلیدواژه‌ها از کدام دسته بندی‌ها و کلمات دیگر استفاده کرده‌اند.

هدف‌مند سازی کلمات کلیدی

حالا نوبت مشخص کردن هدف و استراتژی برای هر کلمه کلیدی است. معمولا در سایت‌ها سه نوع صفحه وجود دارد.

 • صفه اصلی
 • صفه وبلاگ
 • صفحه محصول یا خدمات

برای هر کدام از این صفحات می‌توانید یک دسته مشخص از کلمات کلیدی را جدا کرده وهدفمندی کنید. سپس برای صفحه مربوطه شروع به تولید محتوا کنید.

کلمات کلیدی طولانی

کلمات کلیدی یک کلمه‌ای مانند کفش یا سئو که سرچ بالایی دارند و هسته سایر کلیدواژه‌ها هستند، به نظر خوب می‌آیند اما باید بدانید که این گونه کلمات حداکثر 30 درصد از جستجوهای انجام شده در فضای وب را تشکیل می دهند. باقی سرچ‌ها عباراتی هستند که آن‌ها را به عنوان کلمات کلیدی طولانی یا Long Tail Keywords می‌شناسیم. این کلمات معمولا شامل صدها میلیون کلمات یکتا هستند که شاید روزانه تنها به تعداد انگشت‌شماری جستجو شوند. اما در نهایت بیشتر سرچ‌های آنلاین را شامل می‌‌شوند.

از طرفی این کلمات نرخ تبدیل بهتری دارند چرا که در چرخه‌های تبدیل یا خرید بیشتر به چشم می‌خورند. به عبارتی کسی که کلمه سئو را سرچ کرده است، یک وب گردی ساده انجام می‌دهد اما کسی که کلمه کلیدی طولانی سئو سایت در شیراز را سرچ می‌کند یک هدف یا به عبارتی یک نیاز مشخص دارد که به دنبال پاسخ دادن به آن است.

 

نظرات تخصصی

از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهم شد، همچنین به سوالات پاسخ خواهم داد.